Teuvon kuvat

Teuvon kuvat

torstai 11. syyskuuta 2025

Sammutus / pelastus paloauto Scania P370 XT SA 511 Noormarkun VPK Hasteiden edessä (TNT-tehdas )

Noormarkun VPK oli edustettuna Noormarkun markinoilla uusimallaan  paloautollan Scania P340 XT  Se  tuli Noormarkuun  kun  uusi paloasema  saatiin täyteen toiminta kun viimeisetkin toiminnot väistötiloista saatiin saman katoan alle  17.12 2023 



Noormakun VPK täytti tänä vuonaa 100 vuotta. Nykyisin hälytyosatoon kuuluu 30 henkilöä joista aktivisia on 23 VPK nimi kertoo että kyse on vapaehtoinen palokunta elikkä henkilöt jotka  ovat toimintaan osallistuneet ovat tehneet sitä sivutoimenaan omien toimiensa sen salliessa.  Nykyisn puhtuaa sopimuspalokunnasta  ja  sillä on vuositasolla kekimäärin 200 hälytystä vuodessa.   Noormakun uuden paloaseman yhteydessä on 24/7 päivystävä ambulanssikyksikkö.


Noormakun paloaseman ja VPK kaluston ja hekilöstön  merkitys korostuu lähitulevaisuudessa kun Noormarkuun rakenettavan  räjähdeaine TNT-tehdas käynnistetään 2028 
Jo rakennusaikana raskasliikeen lisääntyy  vt 23 lla  ja  vaikka Kaalvikin metsään  rakenetasiin oikotie pohjoiselle satamatielle jonka nimi on väänetty porin saaristotieksi se kuuluu myös Noormrkun  VPK vastuaalueksi.  
Saritotien kautta kulkeva TNT-räjähde kuormat porin satamaan  on sapotaaseille altis kun matkan varella on monta siltaa.  

Puolassa on euroopan ainoa TNT-tehdas  kunnes Noormarkuun valmistuu se  toinen. Niin silloin ulkoisen uhan uhkariski lisääntyy  ja siihen pitää valmistautuaa ja satakunnan hyvinvoitiaalue pitää ottaa se huomioon  ja  sen vuoksi kehtitää lisää Noormarkun  pelastustointa ja tehdä uhkakartoitus  sekä pelastusuunitelma  Noormarkulaisille .




Youtube  videot on omaa tuotantoani 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti