Anywy on vikukunpolulla koittanut aika jolloin iltaisin pitää sytyttää sähkövalo
Black #porcelain two-handed #postmodern #tablelamp #nightlight #vintage 1970s made in #ItalyNyky televioissa ei ole ollut ties koska tausta valoa, itse tämän ratkaisin minulla uudella kahden posliini käden handheld light kannatelemalla pöytävalolla. Tämä nimenomainen malli on peräisin 1960 tai ehkä 1970 luvun alust, ja se edustaa puhtaimillaan tuon aikakauden postmodernia pop-taiteesta ammentavaa tyyliä. Valaisinta valmistivat useat eri tehtaat Euroopassa tämä on toden näköisesti Italialasita tuotantoa, aivan samanlaista ei ole netti kuvista löytynyt tämä on 33 cm korkea, valkoinen opali lasikupu on käsinpuhalettu niin sekin viitaisi italiaan.
Huoma viedeolla Noormarkun kunnan pöytästandaari ei pöytäviiri jonka sain visikymenvuotispäivänäni 24.11 2008 joka on sama päivä kun noormakun kunnanhalituksessa lyötiin nuija pöytään merkisi sitä että päätetin tehdä kuntaliitos porin kanssa. Siiitä olisi juttua enemänkin mutta jääköön toiseen kertaaan.
On minulla toienkin erikoinen käsi joka on taitavan puusepän tekemä.
Tämä on musta, puinen kopio buddhan käsi jota alun perin on tehty pronsista tämä kuvastaa Pelottomuus ja suojelu: Abhaya Mudra välittää pelottomuuden ja suojelun tunteen. Kohotettu käsi symboloi Buddhan kykyä hälventää pelkoa ja tarjota turvaa hädässä oleville. Ele muistuttaa siitä, että elämän epävarmuuksien edessä Buddhan opetuksista voi löytää lohtua ja rohkeutta. Maailmassa, jota usein leimaavat epävarmuus ja ahdistus, Abhaya Buddhan symboliikka resonoi syvästi. Mudra toimii ajattomana muistutuksena siitä, että jopa elämän haasteiden edessä myötätunnon ja pelottomuuden polku voi johtaa sisäiseen rauhaan ja voimaan. Tämä kappale on varmaankin jotstaian kaakois-aasiasta tänne pohjolanperukoille kulkeutunut .
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti